مقاله : ویژگی های شخصیت نرمال

اما شخصیت سالم واقعا چگونه است، چه خصوصیاتی دارد یا باید چه کیفیتی داشته باشد؟ برای پاسخ به این سوال لازم است دوباره به تعریف بالا درباره شخصیت نگاهی بیندازیم و به چند نکته دقت کنیم. اول اینکه فراگیر بودن و تاثیرگذاری بر جنبه‌های مختلف زندگی از شرایط اصلی شخصیت است. به این معنی که شخصیت یک فرد تقریبا در همه برخوردها و شرایط مختلف زندگی او تاثیرگذار است.

نکته دوم ثبات نسبی این خصوصیات در طول زندگی است. به این شکل که پس از شکل‌گیری در اوایل دوران جوانی، ادامه می‌یابند و با گذشت سالیان تفاوت کمی می‌کنند. به همین علت است که نمی‌توان انتظار داشت افراد پس از ازدواج، زیاد تغییر کنند. نکته دیگر اینکه شخصیت هم شامل افکار، عقاید و برداشت‌های فرد است، هم شامل هیجانات، عواطف و احساسات و هم توانایی کنترل و مدیریت این هیجانات و احساسات. بالاخره اینکه رفتار و برخوردهای ما در شرایط گوناگون نیز بخش مهمی از شخصیت‌مان را تشکیل می‌دهند.

 

پس شخصیت من را در صورتی می‌توان سالم دانست که اولا صفات اخلاقی‌ام باعث شود تا بتوانم روابط مناسب و پایداری با بیشتر افراد برقرار نمایم، بتوانم هیجانات و احساسات شدید و ناگهانی خود را کنترل کنم یا آنها را به شکلی جامعه‌پسند بروز دهم و رفتارم با هنجارهای جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنم تفاوت اساسی نداشته باشد یا به عبارت دیگر بتوانم به شکل مناسبی خودم را با این هنجارها وفق بدهم. افراد دارای شخصیت سالم می‌توانند حتی در شرایطی که برایشان دلخواه نیست خود را کنترل کنند و به شکلی از خود انعطاف نشان دهند یا برای تغییر شرایط محیطی اقدام لازم را بکنند. خوب اگر شما هم مثل من همه این خصوصیات را ندارید، لازم نیست خیلی نگران یا از خود ناامید شوید. اگر حتی برخی از اینها را هم داشته باشید به احتمال زیاد شما اختلال شخصیت ندارید!

 

منبع: salamatiran.com -دکتر سید وحید شریعت (روانپزشک و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران)  

/ 3 نظر / 124 بازدید
كاميار

سلام الان كه به نتيجه اعمالم و به عكس العملهايي كه نشون ميدم فكر ميكنم ميبينم كه چقدر بر خلاف تصور خودم انعطاف پذير هستم اما اعتراف ميكنم كه انعطافم فقط معطوف به شرايط بيروني هست و سعي ميكنم كه خراب نكنم اما هنوز هم خيلي چيزها رو نميتونم درست كنم ...

نغمه

سلام اقای پاکروی عزیز خیلی خوشحالم که ما همچنان میتوانیم از اطلاعات خوب شما استفاده کنیم . از این مقاله هم خیلی استفاده کردم . من همچنان سعی میکنم که مطالب کلاسهای شما را در زندگیم همیشه به یاد داشته باشم و اجرا کنم ..... شاد باشید .

میترا صدیق

ممنون از مطالب با ارزش شما هرجقدر این نکته ها تکرار شودباز هم تاثیر گذار است جون هردفعه با شرایط جدید وبا نگاه جدیدی راجع به این موضوع ها فکر میکنیم وتاثیر متفاوتی دارد. موفق وسلامت باشید[پلک][لبخند]